WAKACJE

W wakacje też się fajnie bawimy.

KAMPANIA “ROWEROWY MAJ” ROZDANIE NAGRÓD

Kampania”Rowerowy Maj” uroczyste rozdanie nagród

BEZPIECZNE WAKACJE

Bezpieczne wakacje to bardzo ważny temat, dlatego dziś odwiedziła nas Pani ze Straży Miejskiej w Łomiankach i opowiadała przedszkolakom o najważniejszych kwestiach.

UROCZYSTE POŻEGNANIE 6 LATKÓW

DZIEŃ MAMY I TATY

DZIEŃ DZIECKA

    Tradycja świętowania 1 czerwca jako Dnia Dziecka liczy przeszło pół wieku. Został on ustanowiony w celu upowszechnienia ideałów i celów związanych z prawami dziecka zawartymi w Karcie Narodów Zjednoczonych. Powstał w 1954 roku z inicjatywy ONZ i obchodzony jest od 1955 roku w wielu krajach na świecie. W Polsce oraz innych państwach bloku wschodniego Międzynarodowy Dzień Dziecka był obchodzony już od lat pięćdziesiątych, zawsze 1 czerwca.

My jesteśmy dzieci jak dzieci,czasem krnąbrne, czasem czupurne,
Ale chcemy, by księżyc świecił,a noce nie były pochmurne…
Chcemy, by nie było dnia bez słońca,pracy bez pięknej radości.
Chcemy, by ziemia śpiewająca pełna była dobrej miłości.

                                  (T. Kubiak)

„Dzień Dziecka” w Naszym Przedszkolu

          Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który czekają młodsze i starsze przedszkolaki. W naszym przedszkolu był to dzień wyjątkowy, pełen życzeń, uśmiechów, radości i niespodzianek. Tego dnia pojawiło się mnóstwo kolorowych balonów i dekoracji, które rozweselały naszych milusińskich. Od rana panowała radosna atmosfera, a na przedszkolaków czekało wiele atrakcji. Były konkursy, zabawy taneczne, gry zespołowe prowadzone przez panie wychowawczynie. Dla chętnych przedszkolaków zorganizowano stanowisko „mistrza skakanki”, rysowanie kredą, zabawy z chustami animacyjnymi, a także puszczanie baniek mydlanych – tych ogromnych i maleńkich, które wznosząc się w górę pod niebo, powodowały prawdziwy zachwyt i radość dzieci. Na pożegnanie dzieci otrzymały prezenty z najlepszymi życzeniami od pracowników przedszkola ufundowane przez Radę Rodziców. Mamy nadzieję, że ten dzień, który obfitował w mnóstwo pozytywnych wrażeń będzie mile wspominany przez dzieci. W imieniu pani Dyrektor i całego Grona Pedagogicznego wszystkim dzieciom życzymy dużo radości podczas codziennego poznawania świata.

Dekoracje sali na dzień dziecka

ROZMOWY O BEZPIECZEŃSTWIE

Dziś w Przedszkolu odwiedzili nas policjanci z Komendy w Babicach. Tematem numer jeden było bezpieczeństwo dzieci na drogach, lecz nie obyło się bez wielu pytań maluchów dotyczących codziennej pracy policjanta. Rozmawiali z dziećmi o bezpiecznych zachowaniach na drogach, przypominali jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Przypominali również o korzyści noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród maluchów opowiadania o codziennej pracy Policji oraz demonstracja sprzętu policyjnego. Dzięki takim spotkaniom na pewno żaden z maluchów nie będzie obawiał się spotkania z funkcjonariuszem. Policjant będzie kojarzył się przedszkolakom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

BEZPIECZEŃSTWO W ZAKRESIE RUCHU LĄDOWEGO

Celem projektu jest przybliżenie dzieciom wiadomości na temat pojazdów lądowych, wodnych i powietrznych oraz szczerzenie bezpiecznych postaw i zachowań na drodze i w różnych środkach transportu.

ALPAKI W PRZEDSZKOLU

Alpaki są niezwykle przyjazne, komunikatywne i otwarte na kontakt z człowiekiem. Poza tym, że są źródłem antyalergicznej wełny, sam spacer z nimi to ogromna przyjemność. Dziś mieliśmy przyjemność gościć je w naszym Przedszkolu. Hugo i Misiek z ALPAKI CORAZON w Łomiankach

22 KWIETNIA DZIEŃ ZIEMI

22 Kwietnia jest dniem Ziemi. Nasze Przedszkole również dołączyło się do obchodów tego dnia.

Dzieci uczyły się jak dbać o naszą planetę, wykonywały prace plastyczne oraz sprzątały teren.

Grafika przedstawia eko zadania, czyli co robić by pomóc naszej planecie
Dzieci z grupy Pszczółki ze swoimi pracami
Dzieci z grupy Żabki na tle wykonanej własnoręcznie pracy
Dzieci z grupy Biedronki z własną pracą o tematyce dnia ziemi
Grupa Krasnale na tle wykonanej przez siebie pracy

POWITANIE WIOSNY

            Na półkuli północnej pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada w 2022 roku w poniedziałek, 21 marca, natomiast pierwszy dzień astronomicznej wiosny wypadnie 20 marca, w niedzielę. Dlaczego 20 marca? Ponieważ właśnie wtedy dojdzie do zrównania dnia z nocą. Odtąd dzień będzie stawał się coraz dłuższy. Ile zatem trwa pierwszy dzień wiosny? Dokładnie dwanaście godzin i ani minuty dłużej.

            Jednym z najpowszechniejszych zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny jest topienie marzanny. Kukła – Marzanna, którą robi się ze słony i różnych tkanin na podobiznę kobiety, a następnie topi lub pali, ma symbolizować odejście zimy i początek wiosny. Obecnie zwyczaj ten traktowany jest jak forma zabawy, jednak w czasach słowiańskich rytuał ten traktowano bardzo poważnie.

            Innym polskim zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny był Maik. Dzień po 21 marca młodzież chodziła po wsiach i ozdabiała gałęzie jodły lub sosny wstążkami, śpiewano  przy tym chodząc od domu do domu i prosząc o datki. Nazywany był różnie: maik, gaik zielony, nowe latko. Poprzez strojenie gałązek, Słowianie obwieszczali nadejście wiosny. Dziewczęta ozdabiały kolorowymi wstążkami i świecidełkami drzewko, symbolizujące narodziny przyrody. Na jego szczycie umieszczano niekiedy lalkę – symbol królowej wiosny. Po utopieniu Marzanny, wędrowano z nim po całej wsi, ze śpiewem odwiedzając wszystkie domy i witając wiosnę. Kiedy ten obrzęd miał miejsce? Najczęściej w pierwszy wtorek po Wielkanocy lub w Zielone Świątki. Czasem gaik obchodzono niezależnie od tych świąt – w pierwszych dniach maja.

 

Pierwszy dzień wiosny przywitał nas gorącym słoneczkiem. Do tego dnia dzieci z naszego przedszkola przygotowywali się już od pewnego czasu. Trzeba było ożywić kącik przyrody, tworząc w nim tulipany z papieru, zasiać nasionka fasoli oraz przygotować symbol zimy – Marzannę oraz symbol wiosny – zielony gaik. Uczyliśmy się też licznych piosenek związanych z wiosną oraz wesołych tańców związanych z nią. Ponadto staliśmy się małymi obserwatorami przyrody, zauważając, jakie w niej zachodzą zmiany. Uczyliśmy się nazw wiosennych kwiatuszków i tworzyliśmy kolorowe motylki, które zapylają je.

            W dniu 21 marca wybraliśmy się z dziećmi do ogrodu przedszkolnego. Wspólnie w korowodzie marszowym wraz z naszą Marzanną wyruszyliśmy pożegnać zimę wyśpiewując wspólnie znane wiosenne piosenki, wydając głośne okrzyki na cześć nadejścia nowej pory roku. W tym też dniu dzieci miały uwzględniony w ubiorze kolor zielony.

NOWE KRAJE POZNAJEMY, CAŁY ŚWIAT ZWIEDZAĆ CHCEMY– projekt Akademii Przedszkolaka autorstwa Karoliny Duczmal

Celem projektu jest przybliżenie dzieciom wiadomości na temat wybranych krajów na świecie,zapoznanie z ich kulturą, zabytkami i atrakcjami turystycznymi.

KONKURS RECYTATORSKI

W czwartek 10 marca br. odbyły się w naszym przedszkolu eliminacje do 45 konkursu recytatorskiego ” Warszawska Syrenka”, w których wzięło udział troje naszych przedszkolaków z najstarszej grupy. Za udział w konkursie dzieci otrzymały dyplomy i upominki ufundowane przez radę rodziców.

Istotą Konkursu jest pobudzanie aktywności artystycznej, ujawnianie młodych talentów recytatorskich, ale również wyrobienie nawyku czytania, rozwój czytelnictwa i popularyzacja literatury. W Konkursie biorą udział grupy 6-latków i uczniowie klas szkoły podstawowej. Dzieci przechodzą przez kilka szczebli eliminacji.

Troje dzieci biorących udział w konkursie recytatorskim, prezentuje dyplomy i upominki.

DZIEŃ ZABAW KARNAWAŁOWYCH

W dniu 23.02.2022r. w  naszym przedszkolu odbył się długo wyczekiwany bal karnawałowy  – niezwykłe wydarzenie, dostarczające dzieciom wielu pozytywnych przeżyć i radości.

            Po śniadaniu w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Wśród dziewczynek dominowały wróżki i księżniczki, delikatne motylki i biedronki, a chłopcy to super-bohaterowie: Spider-Man, Batman, Harry Potter, policjant, kowboj…  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci.

           Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach i pląsach. W salach w czasie tańców było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.

  Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

            Kolejny bal karnawałowy już za rok!

Dekoracja wykonana przez grupę Pszczółki
Grupa Krasnale
Grupa Biedronki
Grupa Pszczółki
Grupa Żabki
Dekoracje karnawałowe

MIKOŁAJKI

Dziś w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość – święty Mikołaj . Pomimo pandemii, we wczesnych godzinach rannych przybył do Nas – mogliśmy pomachać Mu przez okno. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały . Św. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Cieszymy się, że  Św. Mikołaj o nas pamiętał i czekamy na jego wizytę w przyszłym roku.

Grupa Biedronki z prezentami od Św. Mikołaja

BOHATER ON

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

Nasze Przedszkolaki również wzięły udział w tej kampanii, wykonały kartki i laurki dla Powstańców Warszawskich.

DZIEŃ MISIA

25 listopada wypada Dzień Pluszowego Misia. Jego tradycja nie jest długa, albowiem po raz pierwszy zaczęto świętować ten dzień w setną rocznicę powstania maskotki, tj. w 2002 roku. Ten dzień powstał prawdopodobnie dlatego, że każdy pokochał tego mięciutkiego pluszaka od pierwszego wejrzenia. Zapewne większość z nas będąc dzieckiem miało swojego ulubionego misia. Potem ta tradycja przeszła na następne pokolenie i trwa po dziś dzień. Posiadanie takiej zabawki w dzieciństwie uczy nas empatii i opiekuńczości. Dla niektórych jest również symbolem bezpieczeństwa w trudniejszych momentach.

W tym wesołym dniu na nasze przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy z misiami, poznały historię ich święta, oglądały o nich bajki, prezentację przedstawiającą ilustracje i imiona różnych misiów. Bawiły się m. in. przy piosenkach: “Dwa malutkie misie”, “Jadą, jadą misie”, brały udział w różnych zabawach ruchowych, konkursach, quizach, zgadywankach, wykonywały prace plastyczne.
Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy.

DZIEŃ KREDKI

W poniedziałek 22 listopada br. obchodzimy w naszym przedszkolu Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób wiąże się z dziećmi, bowiem dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje przeżycia, uczucia, myśli, uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię. Celem tego dnia było zapoznanie oraz utrwalenie kolorów, kształtowanie sprawności manualnych, doskonalenie umiejętności liczenia, a także reakcji na sygnał dźwiękowy. Dzieci uczyły się śpiewać piosenkę pt ,,Kolorowe kredki”, wysłuchały wiersza K.Bednarka ,,Kolorowe kredki”, oglądały filmik edukacyjny, o tym jak powstają kredki, dopasowywały obrazki do odpowiednich kolorów kredek, określały kolory, przeliczały kredki, oraz brały udział w zabawach muzyczno-ruchowych. W każdej grupie przy pomocy różnych środków wykonane zostały piękne kredki, które ozdobiły przedszkolne galerie prac. Każda grupa otrzymała dyplom udziału w zabawach z okazji ,,Dnia Kredki”. Był to niezwykle wesoły i kolorowy dzień.

SZKOŁA DO HYMNU

W tym roku również bierzemy udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach wspólne odśpiewamy hymn narodowy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku będzie to środa, 10 listopada.

Dyplom za wspólne śpiewanie Hymnu w akcji” Szkoła do Hymnu”
Grupa Żabki gotowa do śpiewania Hymnu

KAMPANIA 19 DNI PRZECIW PRZEMOCY WOBEC DZIECIOM

Jak co roku przez pierwsze 19 dni listopada nasze przedszkole brało udział w ,,Światowej Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. Podczas tegorocznej kampanii odbywały się zajęcia we wszystkich grupach przedszkolnych. W trakcie zajęć dzieci brały udział w pogadankach na temat przemocy, oglądały bajki edukacyjne, słuchały bajek i opowiadań, uczyły się piosenki o prawach dziecka, wykonywały ćwiczenia oddechowe, brały udział w zabawach z chustą animacyjną, w zabawach o emocjach (kolorek humorek), tańczyły taniec. Dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w pogadankach organizowanych przez Panią Psycholog. Tworzyły ciekawe prace plastyczne z wykorzystaniem symbolów kampanii. 19.11.2021 był DNIEM POMARAŃCZOWYM w naszym przedszkolu. 

Zobacz stronę

Zdjęcie przedstawia pomarańczową wstążkę – symbol Kampanii Przeciw Przemocy

Co roku przez 19 pierwszych dni listopada Fundacja po DRUGIE we współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, placówkami pracującymi z dziećmi i młodzieżą bierze udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Na początku listopada mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Przypominamy i uczymy się o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia.

Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation i co roku zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą, by świat dzieci i młodzieży był wolny od przemocy.

Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej.

Już trzeci raz realizatorem kampanii na terenie Łomianek  jest Ośrodek Pomocy Społecznej, który zaprosił do współpracy  szkoły i przedszkola. Przez 19 dni dzieci i młodzież będą uczyły się czym jest świat bez przemocy, a także będą uczestniczyły w ciekawych zajęciach zorganizowanych na terenach swoich placówek.  Patronat nad wydarzeniem objęła Burmistrz Łomianek – Pani Małgorzata Żebrowska-Piotrak.

Szczególnie ważnym elementem kampanii będzie uruchomienie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży +48 880 330 264, telefonu wsparcia dla mieszkańców gminy Łomianki 22 732 70 85 oraz połączenia Skype ops@opslomianki.pl.

2 listopada, na fb Ośrodka Pomocy Społeczniej w Łomiankach, ruszy kampania edukacyjna, podczas której pracownicy OPS zaprezentują  między innymi bajki terapeutyczne dla małych i dużych.

Szkoła Pamięta 2021

Zdjęcie przedstawia znak graficzny akcji szkoła pamięta, na tle palących się w ciemności świec.

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki w której od początku, tj.od 2019 roku nasze przedszkole bierze udział. Odbywa się ona w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Praca wykonana przez dzieci przedstawia napis PAMIĘTAMY, znicze,jesienne liście,zdjęcia okolicznych pomników.

Program edukacyjny dla Przedszkoli „Skąd się biorą produkty ekologiczne”- to kolejny program, w którym nasze przedszkole bierze udział.

Zdjęcie przedstawia dwoje dzieci, a przed nimi ekologiczne produkty spożywcze (jabłko,rogal,truskawki,miód,grzyby)

Główny Inspektor Sanitarny wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowali program edukacyjny, kierowany do dzieci przedszkolnych z grup 5- 6 latków pt. ,,Skąd się biorą produkty ekologiczne”. Celem programu jest zwiększenie świadomości i wiedzy nt. rolnictwa ekologicznego oraz promowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i higienicznych wśród dzieci.

Główne założenie programu:

  • zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,
  • kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,
  • propagowanie zdrowego stylu życia,
  • zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o  nawykach higieniczno-zdrowotnych.

POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA

POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA dekoracja

Dziś odbyło się uroczyste zakończenie edukacji przedszkolnej najstarszych dzieci. Pożegnanie z przedszkolem, paniami i dziećmi było nie tylko uroczyste, ale również pełne wzruszeń, wspomnień a przy pamiątkowych zdjęciach również niejednemu łezka zakręciła się w oku.

POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA zdjęcie grupowe
Grupa Pszczóki
POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA grupa Żabki
Najstarsi z grupy Żabki

TEATRZYK Z OKAZJI DNIA DZIECKA

26 maja – dzień mamy

21 marca – pierwszy dzień wiosny

Pierwszy Dzień Wiosny zbliża się wielkimi krokami. Już 21 marca będzie wiosna! A wraz z nią odchodzi zima. Jedną z oznak pożegnania zimy jest zwyczaj topienia lub palenia kukły Marzanny.

Dzieci z naszego Przedszkola już wcześniej przygotowały się do święta powitania wiosny. Wykonały Kukłę Marzannę i plakat WITAJ WIOSNO.

W ogrodzie przedszkolnym śpiewając i wiwatując HIP HIP HURRA!!! powitały nadejście nowej pory roku WIOSNY, symbolicznie pożegnały Marzannę.

Kukła Marzanny i plakat wykonane przez dzieci.

11 LUTEGO DNIEM ZABAW KARNAWAŁOWYCH W NASZYM PRZEDSZKOLU