ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU ” O czyste powietrze dbamy – smog wyganiamy”

Konkurs twórczy pt. „O Czyste Powietrze dbamy – smog wyganiamy” został rozstrzygnięty. Na konkurs wpłynęło wiele ciekawych i pomysłowych prac. Pierwsze miejsce w kategorii ” grupy przedszkolne” zdobyła Marianna Mikusek z grupy Pszczółki – SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

CIEKAWE ZAWODY

Cykl spotkań z rodzicami „ciekawe zawody” nabiera tempa. Dziś tata Liliany po raz kolejny odwiedził naszych Przedszkolaków. Tym razem zaprezentował dzieciom karetkę.Najpierw opowiadał o sprzęcie ratującym zdrowie i życie a następnie dzieci mogły obejrzeć karetkę od środka.

CIEKAWE ZAWODY

Tym razem dzieci spotkały się z Tatą Julki z grupy Biedronki, który opowiedział im o swoim zawodzie. Pan Adrian jest fizjoterapeutą i przyszedł ze swoim ” kolegą” 😉

22 KWIETNIA – DZIEŃ ZIEMI

Na fotorelację z obchodów dnia ziemi zapraszamy do poszczególnych grup.

CIEKAWE ZAWODY

15 kwietnia dzieci spotkały się z mamą Lili z grupy Pszczółki – Panią Renatą, która opowiedziała im o swoim zawodzie. Pani Renata jest instruktorem jeździectwa.

21 MARCA PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Idzie piękna pani
z jasnymi włosami,
w zielonej sukience,
wyszytej kwiatami

W środę 21 marca wszystkie dzieci z naszego przedszkola świętowały nadejście wiosny. Dla każdego przedszkolaka jest to bardzo wyczekiwane wydarzenie. Podczas licznych spacerów już wcześniej szukaliśmy oznak nowej pory roku, zakładaliśmy zielone ogródki w swoich salach, wykonywaliśmy prace plastyczne, poznaliśmy piosenki o wiosennej tematyce. Dzień rozpoczęliśmy od rozmów o nowej porze roku oraz od wesołych zabaw przy muzyce. Uśmiechnięci wyruszyliśmy na spacer w okolicy naszego przedszkola, gdzie pożegnaliśmy zimę wraz z Marzanną. Dodatkowo dzieci próbowały odstraszyć zimę, śpiewając głośno piosenki o wiośnie. I tak kolorowy, ale już wiosenny, uśmiechnięty pochód mógł wrócić do przedszkola. Cieszymy się, że w taki sposób mogliśmy w pełni przywitać wiosnę, która obdarowała nas pięknym słoneczkiem. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu naszych przedszkolaków wiosna zawita do nas na dobre, a wraz z nią ciepłe dni, z których będziemy czerpać radość i często się bawić w ogrodzie przedszkolnym.

CIEKAWE ZAWODY

28 marca dzieci spotkały się z mamą Wojtka z grupy Krasnale – Panią Joanną. Opowiedziała ona o swoim zawodzie jakim jest fryzjerstwo. Pokazała podstawowe narzędzia pracy. Przy okazji tej wizyty powstało kilka pięknych fryzur. 🙂

BAL KARNAWAŁOWY I WIZYTA KLOWNA „KLUSECZKI”

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą!

8 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy z prawdziwego zdarzenia! Wszyscy długo czekaliśmy na niego. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, motylki, strażaków, policjantów,piratów itp. Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do przedszkola wyjątkowego gościa – Klowna Kluseczkę- który pokazał nam wiele sztuczek. Dzieci miały także możliwość pozowania do zdjęcia grupowego oraz zdjęć indywidualnych. Sala Żabek na ten dzień zamieniła się w prawdziwą salę balową. Wystrój wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy.Wszyscy wspólnie wspaniale się bawiliśmy – czego dowodem są zdjęcia w galerii – zapraszamy do oglądania!

WIZYTA PANI Z BIBLIOTEKI

TEATR BAJKA – „KOCMOŁUSZEK”

„CZYM KARMIMY PTAKI” – WIZYTA STRAŻY MIEJSKIEJ

KONKURS „NAJPIĘKNIEJSZA CHOINKA”

W naszym przedszkolu odbył się konkurs „najpiękniejsza choinka”. Celem konkursu było

Promowanie tradycji świątecznych,rozwijanie umiejętności manualnych dzieci,rozwijanie wrażliwości estetycznej,kształtowanie inwencji wyobraźni twórczej, promowanie talentów plastycznych dzieci,prezentacje i popularyzację twórczości dziecięcej.

Oceniane były:pomysłowość, staranność, wkład pracy dziecka, estetyka wykonania,użycie nietypowych materiałów (np.recykling, tkaniny,gąbki itp)

Wystawa prac w szatni grup żabki/pszczółki

MIKOŁAJKI

„6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie.
A kiedy rozda już prezenty,
wraca do siebie uśmiechnięty”

6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ- niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo korków i niesfornych reniferów, jak co roku przybył na czas. Spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki,a on obdarował każdego z nich prezentem.

Na fotorelację zapraszamy do zakładki GRUPY.

WARSZTATY ŚWIĄTECZNE – DEKOROWANIE CHOINEK

WYCIECZKA DO FABRYKI ELFÓW

Wycieczka grup Żabki i Pszczółki do Wielkiej Fabryki Elfów na Stadionie Narodowym w Warszawie

#SZKOŁA DO HYMNU

Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. Co roku 11 listopada oddajemy cześć Polakom, którzy dzięki patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli naszą wolność. Już od najmłodszych lat, powinno się rozbudzać u dzieci zainteresowanie swoją Ojczyzną i kształtować poczucie dumy z przynależności do Narodu Polskiego. Dlatego też, nasze przedszkolaki bardzo uroczyście uczciły ten wyjątkowy dzień. Całe przedszkole wzięło udział w akcji „#Szkoła do hymnu” polegającej na uroczystym odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” o godzinie 11.11 w przeddzień uroczystości tj. 10.11. Nie zabrakło też wspaniałych prac plastycznych.

#SZKOŁA PAMIĘTA

W dniu 26 października grupa Pszczółki a 31 października grupy Biedronki i Żabki , udały się na pieszą wycieczkę, której celem było posprzątanie i zapalenie zniczy pod pomnikiem gen.Mikołaja Bołtucia. W ten sposób dzieci chciały oddać hołd walczącym o wolną Polskę żołnierzom.

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELKĄ STRAŻY MIEJSKIEJ

Temat bezpieczeństwa jest nieustannie poruszany na zajęciach w naszej placówce. W celu uatrakcyjnienia zajęć organizowane są spotkania z ludźmi, którzy dbają o bezpieczeństwo z racji wykonywanego zawodu. Tym razem w dniu 20 października odwiedziła nas pani ze Straży Miejskiej. Funkcjonariuszka poprowadziła pogadankę z dziećmi, której celem było utrwalenie wiedzy wśród przedszkolaków na temat obowiązujących zasad bezpieczeństwa na drodze, a także wdrażanie u dzieci obowiązku ich przestrzegania. Gość opowiedział dzieciom, na czym polega jego praca, w jakich okolicznościach należy wzywać Straż Miejską oraz omówił elementy swego munduru. Natomiast dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w zakresie znajomości numerów alarmowych.

CIEKAWE ZAWODY

19 października dzieci z grupy Pszczółki gościły tatę Lili, Pana Piotra Ostrowskiego, który opowiadał o swojej pracy jaką jest ratownik medyczny.

Uczył jak prawidłowo wzywać pomoc przez telefon, jak udzielać pierwszej pomocy oraz pokazał wyposażenie torby medycznej.

BOHATER ON

PRZEDSZKOLAKI Z GRUPY „Pszczółki” włączyły się w ogólnopolską kampanię #BohaterOn mającą na celu upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego. Wzięły udział w pięknej lekcji patriotyzmu wyrażającej wdzięczność naszym walczącym powstańcom. Dzieci w skupieniu obejrzały przedstawienie kukiełkowe oparte na relacji dziadek Władek- wnuczka  Zosia pt. „Niebajka o Powstaniu Warszawskim”. Po przedstawieniu została przeprowadzona pogadanka  na temat: „Kim jest bohater?, „Czym jest wojna?, „Jak można rozwiązywać konflikty, spory?, Czy słyszeliście o Powstaniu Warszawskim?. Dzieci podawały przykłady z różnych bajek i filmów, gdzie można było zaobserwować postać bohatera, uzasadniały swoje wypowiedzi. Kilkoro z nich opowiadało, że ich dziadkowie walczyli także i mają broń w sejfie schowaną. Potem przystąpiły do tworzenia papierowych pacynek myszek, które wykorzystają do odgrywania scenek teatralnych na temat rozwiązywania konfliktów. W kolejnym dniu zrobiły pracę zespołową – symbol, znak Polski Walczącej.

SPRZĄTAMY DLA POLSKI

 Nasze Przedszkole włączyło się do ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski której celem jest nie tylko troska o  środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. W ramach akcji dzieci z naszego przedszkola razem z Paniami wychowawczyniami zbierały śmieci na zielonym terenie wokół placówki.

 Honorowy patronat nad projektem objął premier Mateusz Morawiecki.

CIEKAWE ZAWODY

Dziś dzieci uczestniczyły w spotkaniu z tatą naszego przedszkolaka – Danielem Wańkiem, który opowiadał o swojej pracy – trenera szkółki piłkarskiej Legii Warszawa.

22 WRZEŚNIA PRÓBNA EWAKUACJA

Dnia 22.09.2023 r. w naszym przedszkolu miała miejsce próbna ewakuacja przeciwpożarowa.

Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji, zapoznanie personelu i dzieci z praktycznym prowadzeniem ewakuacji osób przebywających w budynku.

Zakres i przebieg działań został uzgodniony z Ochotniczą Strażą Pożarną w Łomiankach.Ta też jednostka przyjechała do naszego przedszkola, aby obserwować jak uczestnicy ewakuacji na dany sygnał opuścili budynek wyznaczonymi wyjściami ewakuacyjnymi. Cała akcja przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Na kilka minut wszystkie sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno – gospodarcze pozostały puste. Wszystkie dzieci bardzo sprawnie, bezpiecznie i szybko opuściły budynek. Przed budynkiem przedszkola czekała na dzieci miła niespodzianka – samochód ratowniczy Straży Pożarnej, który wzbudził ogromne zainteresowanie.

Wóz strażacki
Zbiórka dzieci w wyznaczonym punkcie do ewakuacji

20 WRZEŚNIA – DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”

 20 września – to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. 

15 WRZEŚNIA – DZIEŃ KROPKI

Praca zbiorowa grupy Żabki

ROZDANIE NAGRÓD – ROWEROWY MAJ

Na zakończenie kampanii Rowerowy Maj rozdano nagrody dla najaktywniejszych przedszkolaków. W ramach Kampanii organizatorzy zaplanowali dla wszystkich uczestników akcji nagrody rzeczowe indywidualne, dla najlepszych klas nagrody grupowe oraz nagrody dla szkół. Wszystkie informacje o nagrodzonych uczniach, laureatach kampanii, pochodziły z systemu, w którym przez cały maj koordynatorzy szkolni odnotowywali aktywność poszczególnych uczniów. Gmina Łomianki uhonoruje wszystkich, którzy choć raz odbyli aktywną podróż do szkoły lub przedszkola. Naszej placówce w tym roku przypadł tytuł najbardziej aktywnego przedszkola w Kampanii Rowerowy Maj 2023r w Gminie Łomianki

Statuetka za zdobycie tytułu najbardziej aktywnego Przedszkola

ŁOMIANKOWSKA OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKÓW

W dniu 15 czerwca w hali ICDS odbyła się Łomiankowska Olimpiada Przedszkolaków, w której to wzięła udział najstarsza grupa – PSZCZÓŁKI. Dzieci dały z siebie wszystko i finalnie po siedmiu konkurencjach sportowych wywalczyły miejsce na podium – zajęliśmy II miejsce! BRAWO

Dyplom i puchar za zajęcie 2 miejsca w olimpiadzie

DZIEŃ RODZINY

SPOTKANIE Z FENKIEM

6 czerwca 2023r. odwiedziły nas Panie z Biblioteki Publicznej. Opowiadały dzieciom ciekawe historie o postaciach leśnych. Zapoznały dzieci z Fenkiem, który uczył grzecznego zachowania.

WYCIECZKA DO STRAŻY POŻARNEJ

Dnia 6 czerwca 2023r.dzieci wybrały się na wycieczkę do Straży Pożarnej. Miały okazję zapoznać się z pracą strażaka – obejrzały podstawowe wyposażenie wozu i garażu strażaków a a na koniec mogły wcielić się w gaszącego pożary dzielnego strażaka, zabawy było co niemiara.

DZIEŃ DZIECKA

Dnia 2 czerwca na terenie Przedszkola Samorządowego w Łomiankach odbyły się zabawy muzyczno-ruchowe prowadzone przez animatorów z OSA Łomianki.

Mimo,że pogoda trochę nie dopisała to humory nie opuściły dzieciaków.Z chęcią uczestniczyły w tańcach pod liną,zapasach z piłką i zabawach z talerzykami.

Dopełnieniem atrakcji był występ teatrzyku pt. „Wilczek Milczek, dzieci były zachwycone piosenkami i dekoracjami, a na koniec zadawały też pytania aktorom.

KONKURS RECYTATORSKI

Konkurs pt.”Nasza Ojczyzna wierszem pisana” był adresowany do przedszkolaków ze wszystkich grup wiekowych. Jego podstawowe założenie stanowiła interpretacja wierszyków o tematyce patriotycznej. Sprzyjał rozbudowaniu w dzieciach wrażliwości literacko-artystycznej oraz popularyzacji literatury dziecięcej; miał na celu rozwinięcie zdolności recytatorskich , zainteresować dzieci poezją, miał zachęcać do przezwyciężenia własnej nieśmiałości poprzez występy przed publicznością, uczyć rywalizować w przyjaznej atmosferze.

ROWEROWY MAJ – FOTORELACJA

GOŚCINNIE W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM W DZIEKANOWIE LEŚNYM – UROCZYSTE ODEBRANIE NAGRÓD W KONKURSIE „MOJA ULUBIONA POSTAĆ Z BAJKI”

DZIEŃ ZIEMI

KONKURS RECYTATORSKI

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

„Witaj Wiosno ukochana!”

Na promyku słońca tuż po pierwszej burzy,

Przyszła do nas Wiosna z dalekiej podróży.

Witały ją; bociek, skowronek i szpaki.

Witały ją także wszystkie przedszkolaki.

Kukła wiosny zrobiona przez przedszkolaki

Pierwszy dzień wiosny przywitał nas niestety opadami deszczu. Do tego dnia dzieci z naszego przedszkola przygotowywały się już od pewnego czasu.

W dniu 21 marca 2023r. (wtorek) wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,,pożegnania zimy- powitania wiosny”. Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. Ogromne emocje wśród naszych przedszkolaków wzbudziły już same przygotowania. Dzieci z wielkim zaangażowaniem pomagały w wykonaniu kukły Marzanny oraz kolorowych, wiosennych kwiatów i opasek. Przedszkolaki ze wszystkich grup zebrały się w największej sali , aby radośnie śpiewać piosenki wiosenne i skandować hasła: Precz zimo zła…, Wiosno przybywaj, nie zwlekaj, każdy na Ciebie już czeka. Były tańce, śpiewy, wiosenne quizy, mnóstwo zabaw, ozdabianie sukni nowej pory roku.

Dzieci stwierdziły zgodnie, że wiosna już przybyła i mamy nadzieję że zagości u nas na dobre.

BAL PRZEBIERAŃCÓW

Dzieci z grupy Biedronki w przebraniach na tle dekoracji
Dzieci z grupy Pszczółki w przebraniach na tle dekoracji
Dzieci z grupy Żabki w przebraniach na tle dekoracji

KONKURS „BAJOWA ZAKŁADKA”

W ramach działań promujących czytelnictwo w naszym  przedszkolu przeprowadzony został konkurs plastyczny pt. „Bajkowa zakładka”. Dzieci z pomocą rodziców miały dowolną techniką wykonać zakładkę do książki i w określonym terminie złożyć ją do wychowawcy grupy.

Dnia 13.01.2023 roku odbyło się uroczyste jego rozstrzygnięcie. Prac napłynęło bardzo dużo, bo aż 68; największe zaangażowanie było w grupie „ŻABEK”, bo aż 22 dzieci wzięło w nim udział. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani pięknymi książkami z bajkami. Celem konkursu było wspieranie dzieci i rodziców do aktywności twórczej i czytelniczej, rozwijanie wyobraźni, rozbudzanie fantazji oraz rozwijanie zainteresowań literackich.

          Niniejszy konkurs zorganizowany został w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

„KSIĄŻKA JEST TO COŚ, CO UCZY, BAWI, ROZWIJA I WZBOGACA SŁOWNICTWO DZIECKA”.

Zakładki do książek – prace konkursowe wykonane przez dzieci

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dzień Babci i Dziadka to radosne święto wszystkich wnuków. Laurki, piosenki, wierszyki, prezenty – to wszystko składa się na obchody tego święta. Z okazji tego święta przedszkole nasze zorganizowało występy, podczas których dzieci nie tylko śpiewały, tańczyły i recytowały wierszyki, ale też wręczały swoim ukochanym własnoręcznie zrobione prezenty.

          Babcia i dziadek są dla wszystkich wnuków ważnymi osobami w ich życiu. To często im wolimy się zwierzyć i powierzyć swoje sekrety. To właśnie oni słuchają swoich wnucząt jak nikt inny. To właśnie oni opowiadają ciekawe historie na dobranoc, które tkwią w naszej pamięci do lat dorosłych. I to oni rozpieszczają swoje wnuki, dając z siebie jak najwięcej. To ich serce przepełnione jest bezgraniczną miłością, i to oni przymykają oko na wybryki swoich wnucząt. Dlatego też, przychodzi taki dzień, kiedy szczególnie chcemy im podziękować: 21 i 22 stycznia to magiczna data. Wokół niej w przedszkolach dzieją się  „czary”, bo każdy przedszkolak chce pokazać swojej babci i dziadkowi jak bardzo ich kocha i potrzebuje.

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Dziś nasze Przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Każdemu przyniósł prezent, a My powitaliśmy go w grupach wierszykiem i piosenką.

Grupa Krasnale ze Świętym Mikołajem
Grupa Biedronki ze Świętym Mikołajem
Grupa Żabki ze świętym Mikołajem
Grupa Pszczółki ze świętym Mikołajem

GRUPA PSZCZÓŁKI I ŻABKI NA WYCIECZCE DO DYNIOLANDII

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

KAMPANIA 19 DNI PRZECIW PRZEMOCY WOBEC DZIECI

SZKOŁA DO HYMNU

Już po raz piąty nasze Przedszkole bierze udział w akcji #Szkoła do hymnu i w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 razem zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób świętowaliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzieci trzymają flagę w tle odświętna dekoracja na 11 listopada

PAMIĘTAMY…

Już po raz czwarty nasze przedszkole wzięło udział w akcji #Szkoła Pamięta. Dzieci zrobiły pamiątkowe prace a najstarsze grupy wybrały się pod pomnik Mikołaja Bołtucia w Łomiankach gdzie zapaliły znicze.

Grupy Żabki i Pszczółki ze zniczami pod pomnikiem Gen. Bołtucia w Łomiankach

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

Uroczystość pasowania na przedszkolaka to bardzo ważna chwila – zarówno dla dzieci, jak i kadry oraz rodziców.

Uroczysta dekoracja, napis pasowanie na przedszkolaka

CZYTAJMY DZIECIOM – SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ

Książka którą Pani z Biblioteki przeczytała dzieciom

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Kolorowa grafika z uśmiechniętymi dziećmi i napisem „dzień przedszkolaka”

Moi Drodzy,rzecz jest taka,

Mamy dziś dzień PRZEDSZKOLAKA!

Najlepszego PRZEDSZKOLAKI!

I dziewczyny i chłopaki.

Zdrowia, szczęścia, Wam życzymy,

„sto lat,sto lat” – zanucimy

Niech Wam zawsze słońce świeci,

Cudowności – Nasze Dzieci!

DZIEŃ KROPKI

Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto odkrywania talentów.

Międzynarodowy Dzień Kropki to coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzone jest 15 września.Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.

Tak Maluchy świętują Dzień Kropki

WAKACJE

W wakacje też się fajnie bawimy.

KAMPANIA „ROWEROWY MAJ” ROZDANIE NAGRÓD

Kampania”Rowerowy Maj” uroczyste rozdanie nagród

BEZPIECZNE WAKACJE

Bezpieczne wakacje to bardzo ważny temat, dlatego dziś odwiedziła nas Pani ze Straży Miejskiej w Łomiankach i opowiadała przedszkolakom o najważniejszych kwestiach.

UROCZYSTE POŻEGNANIE 6 LATKÓW

DZIEŃ MAMY I TATY

DZIEŃ DZIECKA

    Tradycja świętowania 1 czerwca jako Dnia Dziecka liczy przeszło pół wieku. Został on ustanowiony w celu upowszechnienia ideałów i celów związanych z prawami dziecka zawartymi w Karcie Narodów Zjednoczonych. Powstał w 1954 roku z inicjatywy ONZ i obchodzony jest od 1955 roku w wielu krajach na świecie. W Polsce oraz innych państwach bloku wschodniego Międzynarodowy Dzień Dziecka był obchodzony już od lat pięćdziesiątych, zawsze 1 czerwca.

My jesteśmy dzieci jak dzieci,czasem krnąbrne, czasem czupurne,
Ale chcemy, by księżyc świecił,a noce nie były pochmurne…
Chcemy, by nie było dnia bez słońca,pracy bez pięknej radości.
Chcemy, by ziemia śpiewająca pełna była dobrej miłości.

                                  (T. Kubiak)

„Dzień Dziecka” w Naszym Przedszkolu

          Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który czekają młodsze i starsze przedszkolaki. W naszym przedszkolu był to dzień wyjątkowy, pełen życzeń, uśmiechów, radości i niespodzianek. Tego dnia pojawiło się mnóstwo kolorowych balonów i dekoracji, które rozweselały naszych milusińskich. Od rana panowała radosna atmosfera, a na przedszkolaków czekało wiele atrakcji. Były konkursy, zabawy taneczne, gry zespołowe prowadzone przez panie wychowawczynie. Dla chętnych przedszkolaków zorganizowano stanowisko „mistrza skakanki”, rysowanie kredą, zabawy z chustami animacyjnymi, a także puszczanie baniek mydlanych – tych ogromnych i maleńkich, które wznosząc się w górę pod niebo, powodowały prawdziwy zachwyt i radość dzieci. Na pożegnanie dzieci otrzymały prezenty z najlepszymi życzeniami od pracowników przedszkola ufundowane przez Radę Rodziców. Mamy nadzieję, że ten dzień, który obfitował w mnóstwo pozytywnych wrażeń będzie mile wspominany przez dzieci. W imieniu pani Dyrektor i całego Grona Pedagogicznego wszystkim dzieciom życzymy dużo radości podczas codziennego poznawania świata.

Dekoracje sali na dzień dziecka

ROZMOWY O BEZPIECZEŃSTWIE

Dziś w Przedszkolu odwiedzili nas policjanci z Komendy w Babicach. Tematem numer jeden było bezpieczeństwo dzieci na drogach, lecz nie obyło się bez wielu pytań maluchów dotyczących codziennej pracy policjanta. Rozmawiali z dziećmi o bezpiecznych zachowaniach na drogach, przypominali jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Przypominali również o korzyści noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród maluchów opowiadania o codziennej pracy Policji oraz demonstracja sprzętu policyjnego. Dzięki takim spotkaniom na pewno żaden z maluchów nie będzie obawiał się spotkania z funkcjonariuszem. Policjant będzie kojarzył się przedszkolakom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

BEZPIECZEŃSTWO W ZAKRESIE RUCHU LĄDOWEGO

Celem projektu jest przybliżenie dzieciom wiadomości na temat pojazdów lądowych, wodnych i powietrznych oraz szczerzenie bezpiecznych postaw i zachowań na drodze i w różnych środkach transportu.

ALPAKI W PRZEDSZKOLU

Alpaki są niezwykle przyjazne, komunikatywne i otwarte na kontakt z człowiekiem. Poza tym, że są źródłem antyalergicznej wełny, sam spacer z nimi to ogromna przyjemność. Dziś mieliśmy przyjemność gościć je w naszym Przedszkolu. Hugo i Misiek z ALPAKI CORAZON w Łomiankach

22 KWIETNIA DZIEŃ ZIEMI

22 Kwietnia jest dniem Ziemi. Nasze Przedszkole również dołączyło się do obchodów tego dnia.

Dzieci uczyły się jak dbać o naszą planetę, wykonywały prace plastyczne oraz sprzątały teren.

Grafika przedstawia eko zadania, czyli co robić by pomóc naszej planecie
Dzieci z grupy Pszczółki ze swoimi pracami
Dzieci z grupy Żabki na tle wykonanej własnoręcznie pracy
Dzieci z grupy Biedronki z własną pracą o tematyce dnia ziemi
Grupa Krasnale na tle wykonanej przez siebie pracy

POWITANIE WIOSNY

            Na półkuli północnej pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada w 2022 roku w poniedziałek, 21 marca, natomiast pierwszy dzień astronomicznej wiosny wypadnie 20 marca, w niedzielę. Dlaczego 20 marca? Ponieważ właśnie wtedy dojdzie do zrównania dnia z nocą. Odtąd dzień będzie stawał się coraz dłuższy. Ile zatem trwa pierwszy dzień wiosny? Dokładnie dwanaście godzin i ani minuty dłużej.

            Jednym z najpowszechniejszych zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny jest topienie marzanny. Kukła – Marzanna, którą robi się ze słony i różnych tkanin na podobiznę kobiety, a następnie topi lub pali, ma symbolizować odejście zimy i początek wiosny. Obecnie zwyczaj ten traktowany jest jak forma zabawy, jednak w czasach słowiańskich rytuał ten traktowano bardzo poważnie.

            Innym polskim zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny był Maik. Dzień po 21 marca młodzież chodziła po wsiach i ozdabiała gałęzie jodły lub sosny wstążkami, śpiewano  przy tym chodząc od domu do domu i prosząc o datki. Nazywany był różnie: maik, gaik zielony, nowe latko. Poprzez strojenie gałązek, Słowianie obwieszczali nadejście wiosny. Dziewczęta ozdabiały kolorowymi wstążkami i świecidełkami drzewko, symbolizujące narodziny przyrody. Na jego szczycie umieszczano niekiedy lalkę – symbol królowej wiosny. Po utopieniu Marzanny, wędrowano z nim po całej wsi, ze śpiewem odwiedzając wszystkie domy i witając wiosnę. Kiedy ten obrzęd miał miejsce? Najczęściej w pierwszy wtorek po Wielkanocy lub w Zielone Świątki. Czasem gaik obchodzono niezależnie od tych świąt – w pierwszych dniach maja.

 

Pierwszy dzień wiosny przywitał nas gorącym słoneczkiem. Do tego dnia dzieci z naszego przedszkola przygotowywali się już od pewnego czasu. Trzeba było ożywić kącik przyrody, tworząc w nim tulipany z papieru, zasiać nasionka fasoli oraz przygotować symbol zimy – Marzannę oraz symbol wiosny – zielony gaik. Uczyliśmy się też licznych piosenek związanych z wiosną oraz wesołych tańców związanych z nią. Ponadto staliśmy się małymi obserwatorami przyrody, zauważając, jakie w niej zachodzą zmiany. Uczyliśmy się nazw wiosennych kwiatuszków i tworzyliśmy kolorowe motylki, które zapylają je.

            W dniu 21 marca wybraliśmy się z dziećmi do ogrodu przedszkolnego. Wspólnie w korowodzie marszowym wraz z naszą Marzanną wyruszyliśmy pożegnać zimę wyśpiewując wspólnie znane wiosenne piosenki, wydając głośne okrzyki na cześć nadejścia nowej pory roku. W tym też dniu dzieci miały uwzględniony w ubiorze kolor zielony.

NOWE KRAJE POZNAJEMY, CAŁY ŚWIAT ZWIEDZAĆ CHCEMY– projekt Akademii Przedszkolaka autorstwa Karoliny Duczmal

Celem projektu jest przybliżenie dzieciom wiadomości na temat wybranych krajów na świecie,zapoznanie z ich kulturą, zabytkami i atrakcjami turystycznymi.

KONKURS RECYTATORSKI

W czwartek 10 marca br. odbyły się w naszym przedszkolu eliminacje do 45 konkursu recytatorskiego ” Warszawska Syrenka”, w których wzięło udział troje naszych przedszkolaków z najstarszej grupy. Za udział w konkursie dzieci otrzymały dyplomy i upominki ufundowane przez radę rodziców.

Istotą Konkursu jest pobudzanie aktywności artystycznej, ujawnianie młodych talentów recytatorskich, ale również wyrobienie nawyku czytania, rozwój czytelnictwa i popularyzacja literatury. W Konkursie biorą udział grupy 6-latków i uczniowie klas szkoły podstawowej. Dzieci przechodzą przez kilka szczebli eliminacji.

Troje dzieci biorących udział w konkursie recytatorskim, prezentuje dyplomy i upominki.

DZIEŃ ZABAW KARNAWAŁOWYCH

W dniu 23.02.2022r. w  naszym przedszkolu odbył się długo wyczekiwany bal karnawałowy  – niezwykłe wydarzenie, dostarczające dzieciom wielu pozytywnych przeżyć i radości.

            Po śniadaniu w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Wśród dziewczynek dominowały wróżki i księżniczki, delikatne motylki i biedronki, a chłopcy to super-bohaterowie: Spider-Man, Batman, Harry Potter, policjant, kowboj…  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci.

           Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach i pląsach. W salach w czasie tańców było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.

  Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

            Kolejny bal karnawałowy już za rok!

Dekoracja wykonana przez grupę Pszczółki
Grupa Krasnale
Grupa Biedronki
Grupa Pszczółki
Grupa Żabki
Dekoracje karnawałowe

MIKOŁAJKI

Dziś w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość – święty Mikołaj . Pomimo pandemii, we wczesnych godzinach rannych przybył do Nas – mogliśmy pomachać Mu przez okno. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały . Św. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Cieszymy się, że  Św. Mikołaj o nas pamiętał i czekamy na jego wizytę w przyszłym roku.

Grupa Biedronki z prezentami od Św. Mikołaja

BOHATER ON

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

Nasze Przedszkolaki również wzięły udział w tej kampanii, wykonały kartki i laurki dla Powstańców Warszawskich.

DZIEŃ MISIA

25 listopada wypada Dzień Pluszowego Misia. Jego tradycja nie jest długa, albowiem po raz pierwszy zaczęto świętować ten dzień w setną rocznicę powstania maskotki, tj. w 2002 roku. Ten dzień powstał prawdopodobnie dlatego, że każdy pokochał tego mięciutkiego pluszaka od pierwszego wejrzenia. Zapewne większość z nas będąc dzieckiem miało swojego ulubionego misia. Potem ta tradycja przeszła na następne pokolenie i trwa po dziś dzień. Posiadanie takiej zabawki w dzieciństwie uczy nas empatii i opiekuńczości. Dla niektórych jest również symbolem bezpieczeństwa w trudniejszych momentach.

W tym wesołym dniu na nasze przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy z misiami, poznały historię ich święta, oglądały o nich bajki, prezentację przedstawiającą ilustracje i imiona różnych misiów. Bawiły się m. in. przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”, brały udział w różnych zabawach ruchowych, konkursach, quizach, zgadywankach, wykonywały prace plastyczne.
Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy.

DZIEŃ KREDKI

W poniedziałek 22 listopada br. obchodzimy w naszym przedszkolu Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób wiąże się z dziećmi, bowiem dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje przeżycia, uczucia, myśli, uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię. Celem tego dnia było zapoznanie oraz utrwalenie kolorów, kształtowanie sprawności manualnych, doskonalenie umiejętności liczenia, a także reakcji na sygnał dźwiękowy. Dzieci uczyły się śpiewać piosenkę pt ,,Kolorowe kredki”, wysłuchały wiersza K.Bednarka ,,Kolorowe kredki”, oglądały filmik edukacyjny, o tym jak powstają kredki, dopasowywały obrazki do odpowiednich kolorów kredek, określały kolory, przeliczały kredki, oraz brały udział w zabawach muzyczno-ruchowych. W każdej grupie przy pomocy różnych środków wykonane zostały piękne kredki, które ozdobiły przedszkolne galerie prac. Każda grupa otrzymała dyplom udziału w zabawach z okazji ,,Dnia Kredki”. Był to niezwykle wesoły i kolorowy dzień.

SZKOŁA DO HYMNU

W tym roku również bierzemy udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach wspólne odśpiewamy hymn narodowy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku będzie to środa, 10 listopada.

Dyplom za wspólne śpiewanie Hymnu w akcji” Szkoła do Hymnu”
Grupa Żabki gotowa do śpiewania Hymnu

KAMPANIA 19 DNI PRZECIW PRZEMOCY WOBEC DZIECIOM

Jak co roku przez pierwsze 19 dni listopada nasze przedszkole brało udział w ,,Światowej Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. Podczas tegorocznej kampanii odbywały się zajęcia we wszystkich grupach przedszkolnych. W trakcie zajęć dzieci brały udział w pogadankach na temat przemocy, oglądały bajki edukacyjne, słuchały bajek i opowiadań, uczyły się piosenki o prawach dziecka, wykonywały ćwiczenia oddechowe, brały udział w zabawach z chustą animacyjną, w zabawach o emocjach (kolorek humorek), tańczyły taniec. Dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w pogadankach organizowanych przez Panią Psycholog. Tworzyły ciekawe prace plastyczne z wykorzystaniem symbolów kampanii. 19.11.2021 był DNIEM POMARAŃCZOWYM w naszym przedszkolu. 

Zobacz stronę

Zdjęcie przedstawia pomarańczową wstążkę – symbol Kampanii Przeciw Przemocy

Co roku przez 19 pierwszych dni listopada Fundacja po DRUGIE we współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, placówkami pracującymi z dziećmi i młodzieżą bierze udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Na początku listopada mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Przypominamy i uczymy się o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia.

Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation i co roku zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą, by świat dzieci i młodzieży był wolny od przemocy.

Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej.

Już trzeci raz realizatorem kampanii na terenie Łomianek  jest Ośrodek Pomocy Społecznej, który zaprosił do współpracy  szkoły i przedszkola. Przez 19 dni dzieci i młodzież będą uczyły się czym jest świat bez przemocy, a także będą uczestniczyły w ciekawych zajęciach zorganizowanych na terenach swoich placówek.  Patronat nad wydarzeniem objęła Burmistrz Łomianek – Pani Małgorzata Żebrowska-Piotrak.

Szczególnie ważnym elementem kampanii będzie uruchomienie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży +48 880 330 264, telefonu wsparcia dla mieszkańców gminy Łomianki 22 732 70 85 oraz połączenia Skype ops@opslomianki.pl.

2 listopada, na fb Ośrodka Pomocy Społeczniej w Łomiankach, ruszy kampania edukacyjna, podczas której pracownicy OPS zaprezentują  między innymi bajki terapeutyczne dla małych i dużych.

Szkoła Pamięta 2021

Zdjęcie przedstawia znak graficzny akcji szkoła pamięta, na tle palących się w ciemności świec.

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki w której od początku, tj.od 2019 roku nasze przedszkole bierze udział. Odbywa się ona w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Praca wykonana przez dzieci przedstawia napis PAMIĘTAMY, znicze,jesienne liście,zdjęcia okolicznych pomników.

Program edukacyjny dla Przedszkoli „Skąd się biorą produkty ekologiczne”- to kolejny program, w którym nasze przedszkole bierze udział.

Zdjęcie przedstawia dwoje dzieci, a przed nimi ekologiczne produkty spożywcze (jabłko,rogal,truskawki,miód,grzyby)

Główny Inspektor Sanitarny wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowali program edukacyjny, kierowany do dzieci przedszkolnych z grup 5- 6 latków pt. ,,Skąd się biorą produkty ekologiczne”. Celem programu jest zwiększenie świadomości i wiedzy nt. rolnictwa ekologicznego oraz promowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i higienicznych wśród dzieci.

Główne założenie programu:

  • zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,
  • kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,
  • propagowanie zdrowego stylu życia,
  • zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o  nawykach higieniczno-zdrowotnych.

POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA

POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA dekoracja

Dziś odbyło się uroczyste zakończenie edukacji przedszkolnej najstarszych dzieci. Pożegnanie z przedszkolem, paniami i dziećmi było nie tylko uroczyste, ale również pełne wzruszeń, wspomnień a przy pamiątkowych zdjęciach również niejednemu łezka zakręciła się w oku.

POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA zdjęcie grupowe
Grupa Pszczóki
POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA grupa Żabki
Najstarsi z grupy Żabki

TEATRZYK Z OKAZJI DNIA DZIECKA

26 maja – dzień mamy

21 marca – pierwszy dzień wiosny

Pierwszy Dzień Wiosny zbliża się wielkimi krokami. Już 21 marca będzie wiosna! A wraz z nią odchodzi zima. Jedną z oznak pożegnania zimy jest zwyczaj topienia lub palenia kukły Marzanny.

Dzieci z naszego Przedszkola już wcześniej przygotowały się do święta powitania wiosny. Wykonały Kukłę Marzannę i plakat WITAJ WIOSNO.

W ogrodzie przedszkolnym śpiewając i wiwatując HIP HIP HURRA!!! powitały nadejście nowej pory roku WIOSNY, symbolicznie pożegnały Marzannę.

Kukła Marzanny i plakat wykonane przez dzieci.

11 LUTEGO DNIEM ZABAW KARNAWAŁOWYCH W NASZYM PRZEDSZKOLU