Wiesz już co podarujesz swojemu dziecku w prezencie na Dzień Dziecka? A może wolisz uniknąć gorączkowych poszukiwań kolejnych zabawek, bo pokój Twojego dziecka jest nimi zapełniony po brzegi? Mamy dla Ciebie alternatywne rozwiązanie i trochę pomysłów, żebyście mogli ten dzień świętować razem.

Każda rodzina ma swoje tradycje i sposoby na obchodzenie Dnia Dziecka. Dla jednych to okazja na wręczanie wyjątkowych prezentów, dla innych moment na wspólne spędzanie czasu w oryginalnych miejscach. Poniżej kilka propozycji jak uczcić ten wyjątkowy dzień. Bo choć myśląc o pierwszym czerwca najczęściej mamy na myśli najmłodszych członków rodziny, to przecież każdy z nas ma w sobie coś z dziecka. Zatem świętujmy razem!

Najmłodsi (do 3-5 roku życia)

Co jest najcenniejszym prezentem dla naszych dzieci? Czas! W dzisiejszym zabieganym świecie, każdy wieczór, popołudnie spędzony w gronie rodzinnym jest na wagę złota. Niewiele potrzeba, aby Dzień Dziecka uczynić wyjątkowym, niekoniecznie wydając fortunę w sklepie z zabawkami.

1. Artystyczne popołudnie – takie zwyczajne, ale wspólne spędzanie czasu, może być bardzo atrakcyjne: zoo z plasteliny, masa solna, origami, malowanie farbami, pieczątki z ziemniaków, wyklejanki czy papierowe miasto z namalowanymi na kartach papieru drogami (idealnymi dla wszystkich posiadanych resorówek), wyłączcie telefon, zamknijcie komputer i poczujcie się przez chwilę jak dzieci!

2. Złów sobie prezent: zapakuj drobiazgi (naklejki, drobne słodycze czy zabawki) w taki sposób, aby maluch mógł złowić je na wędkę (możesz ją przygotować z kawałka kija, sznurka i spinacza do papieru zamiast haczyka), pobawcie się razem w wędkarza!

3. Magiczne drzewo – pomysł idealny dla posiadaczy własnego ogródka – zawieś nocą balony i drobiazgi na gałęziach drzewa, tak aby dzieciaki mogły same ściągać sobie niespodzianki. Poranny zachwyt gwarantowany!

4. Festyn lub teatrzyk – w wielu miastach z okazji dnia dziecka organizowane są okolicznościowe festyny albo przedstawienia teatralne skierowane do najmłodszych, sprawdź czy coś nie dzieje się blisko Was!

5. Zabawy sensoryczne – tak zwana ciecz nienewtonowska, którą łatwo przygotujesz z mąki ziemniaczanej i wody, to świetna zabawa na naprawdę długi czas. Można w niej chodzić, można ją gnieść, lepić i przepuszczać między palcami. Inną zabawą sensoryczną może być wspólne tworzenie obrazków z kolorowej soli kuchennej (sól wymieszaj z tartą kolorową kredą) na kartkach posmarowanych klejem. Można też stworzyć domowy piasek kinetyczny mieszając skrobię kukurydzianą z olejem – to świetny materiał budulcowy, zawsze wilgotny, łatwo się klei i nie rozsypuje się.

Dzień Dziecka w domu? Poznaj kilka pomysłów na świętowanie

Pierwszy czerwca, czyli Międzynarodowy Dzień Dziecka zbliża się wielkimi krokami. Mimo, że w tym roku rekomendowane jest pozostanie w domach, nie oznacza to, iż musimy się nudzić z pociechą w czterech ścianach. Dzięki wyjątkowym pomysłom ten dzień może nadal być szczególny dla naszego dziecka.

Liczy się pomysł!

Dzień Dziecka to jeden z tych dnia, na które najmłodsi czekają z wytęsknieniem, skreślając kolejne dni na kartkach kalendarza. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby ten dzień stał się radosnym świętem i źródłem niezapomnianych wrażeń dla naszych pociech. Nie ma znaczenia czy imprezę tego dnia przygotujemy w domu czy w ogrodzie, jednak ważne by kinderbal miał motyw przewodni! Masz w domu pasjonata przygód i Indiany Jonesa? W takim razie postaraj się o przyjęcie w stylu Dzikiego Zachodu i poszukiwaczy skarbów. Jeśli maluch pasjonuje się astronomią i uwielbia odległe planety i obce cywilizacje, zaproponuj zorganizowanie nieziemskiego przyjęcia. A gdy w domu masz fana magii, zabierz go na lekcje do szkoły magii i czarodziejstwa.

Czas na ozdabianie

Gdy motyw przewodni już zostanie ustalony warto skupić się na odpowiednich kolorach i dekoracjach. W pokoju można porozstawiać tipi, bądź zawiesić na suficie planety przygotowane z lampionów lub przygotować pokoje na sale specjalnych magicznych zajęć. Nie można zapomnieć również o skomponowaniu odpowiedniego menu. Większość dzieci lubi gofry, owoce czy lody ułożone w różne fantazyjne wzory. Pamiętaj również o napojach dla najmłodszych. W ten wyjątkowy dzień idealne będą bezalkoholowe napoje przygotowane z myślą o naszych pociechach.

Co po słodkiej uczcie?

Oczywiście czas na zabawę. Najprostsze sposoby na wspólne spędzanie czasu zawsze są najlepsze, zacieśniają więzi rodzinne oraz wywołują uśmiech na twarzy nie tylko dzieci, ale również rodziców. Zaproponuj więc wspólne rozgrywki w różnego rodzaju gry planszowe dopasowane do motywu przewodniego imprezy. Ciekawym pomysłem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych może być domowy teatrzyk z pacynkami lub piniata!

Zabawa na odległość!

Nadzwyczajne okoliczności sprawiają, iż na kinderbalu może zabraknąć kolegów i koleżanek naszych pociech, jednak nie oznacza to, że trzeba rezygnować z imprezy. Bardzo dobrym pomysłem jest zorganizowanie zabawy w wersji on-line. Karaoke, kalambury bądź odgadywanie piosenek może być bardzo ciekawą formą spędzania czasu, a przy okazji namiastką normalności dla naszych pociech.

Jak dodatkowo uczcić wyjątkowy dzień?

O wyjątkowy nastrój i doskonałą oprawę tego dnia zadba pyszny napój musujący, idealny do radosnej celebracji szczególnych chwil i stworzenia magicznej atmosfery spotkań. Każda butelka bąbelkowego i soczyście owocowego Piccolo to klucz do niepowtarzalnych i niezapomnianych emocji, które są najlepszym zaproszeniem, by razem wyruszyć w magiczną podróż do krainy marzeń.

Pomysły na dzień dziecka w domu

W czasie pandemii musimy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zasad reżimu sanitarnego zwłaszcza w miejscach publicznych, o dużym natężeniu ruchu. Najlepiej, więc jeśli to możliwe unikać dużych skupisk ludzi, jakimi są galerie handlowe czy też place zabaw. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyśmy zorganizowali imprezę z okazji dnia dziecka we własnym domu. Kolorowe balony, wesoła muzyka, konkursy, gry i zabawy to doskonały pomysł na spędzenie wesołego dnia z dziećmi. Ci, którzy mają możliwość skorzystania z przydomowego ogrodu czy też ogródka działkowego, mają jeszcze większe pole manewru. Dzień dziecka w plenerze, rozgrywki sportowe, wyścigi w workach, gra w kapsle, zawody w berka, zabawy w chowanego, rodzinna sztafeta, podchody, to tylko niektóre pomysły, jakie można wykorzystać podczas organizacji dnia dziecka w domu.

Władza w rękach dzieci

Kolejny pomysł na dzień dziecka w domu to oddanie władzy na jeden dzień w ręce najmłodszych. Ten jeden dzień w roku, możemy sprawdzić, co się stanie, kiedy to dzieci będą mogły zdecydować co zjeść na śniadanie, w co się ubrać, o której godzinie wstać, a także jak spędzać czas w ciągu dnia. Jako rodzice oczywiście musimy dbać o ich bezpieczeństwo i jeżeli zabawy czy pomysły na zabawy są zbyt ryzykowne i mogą narażać ich zdrowie, wówczas nasza interwencja jest oczywista, w innym przypadku po prostu spróbujmy dobrze się bawić. Taki eksperyment może okazać się bardzo pouczający, ponieważ poznamy prawdziwe pragnienia naszych pociech i dowiemy się, jak według nich powinien wyglądać idealny dzień. Co więcej, będziemy mogli realnie przekonać się, czy nasze codzienne zasady odbiegają od oczekiwań naszych dzieci, czy wręcz przeciwnie. A przecież nic się nie stanie, jeżeli przez 1 dzień w roku nasze dziecko zje na śniadanie lody, a zamiast surówki do obiadu wybierze frytki, czy bułkę z masłem.

Dzień dziecka – Pomysły na zabawy w domu

Prawdopodobnie każdy z nas rodziców chciałby zapewnić swoim dzieciom coś fajnego na dzień dziecka. Poniżej przedstawiam listę pomysłów na zabawy dla dzieci na dzień dziecka, które pomogą nam przygotować ciekawy i atrakcyjny scenariusz tego wyjątkowego dnia.

Zabawy na dzień dziecka w domu

 • rodzinne kalambury
 • zabawa w chowanego
 • podchody
 • zabawa w ciepło zimno
 • poduszkowy tor przeszkód
 • domowa wojna
 • zabawa w sklep
 • zabawa w lekarza
 • zabawa w bibliotekę
 • zabawa w policjantów i złodziei
 • wspólne gotowanie
 • zamiana ról dzieci-rodzice
 • zabawa w pokaz mody
 • przebieranki
 • bal przebierańców
 • konkurs tańca
 • teatrzyk kukiełkowy, zorganizowany przez rodziców dla dzieci
 • występ taneczny rodziców dla dzieci
 • kino domowe z popcornem – rodzinne oglądanie filmu, bilety zrobione z papieru itp.

Zabawy na dzień dziecka w ogrodzie

 • wyścigi
 • zabawa w berka
 • zabawa w chowanego
 • podchody
 • domowa olimpiada
 • ogrodowy tor przeszkód
 • zabawa w detektywów
 • tropienie śladów zwierząt
 • spacer w pola w poszukiwaniu tropów zwierząt
 • konkurs robienia wianków z kwiatów
 • rysowanie kredą po betonie/asfalcie/kostce
 • rodzinny spacer w nieznane
 • ogrodowa kawiarenka
 • konkurs lepienia babek z piasku
 • rodzinna wycieczka rowerowa

To tylko niektóre pomysły na zabawy, jakie możemy zorganizować z naszymi dziećmi z okazji ich święta, tak naprawdę ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia i kreatywność, a także możliwości mieszkaniowe.